Подорож до Стамбулу

Стамбул - найбільший і самий європейське місто Туреччини, хоча і не є столицею. Як прийнято говорити - культурний і торговий центр, а також тут знаходиться найбільший порт. Стамбул знаходиться на протоці Босфор, що з'єднує Чорне і Середземне море, так що він грає велику роль для цілого регіону. Також в Стамбулі часто роблять пересадки при тривалих перельотах з Європи в Америку і Азію. Стамбул - один з найбільших транспортних хабів в світі.

Якщо ви плануєте якомога повніше познайомиться зі Стамбулом, то плануйте подорож на 3-5 днів. Інакше у вас просто не вистачить часу познайомиться з усіма визначними пам'ятками і вдосталь погуляти по місту (і базарах, що важливо, для повного враження про Стамбулі). Якщо ви плануєте подорож до Туреччини, то відвідування Стамбула - це завжди гарне рішення!

Історія Стамбула і пам'ятки

Сучасний Стамбул порадує колоритом як Азії, так і Європи. Цікаво поспостерігати за рибалками на мості Галата або за торгівлею на Гранд-базарі або Єгипетському базарі. Але і вражаюча історія приваблює в Стамбул не менше, ніж сучасний мегаполіс і транспортні можливості!

Назви Стамбула. Заснований в VII столітті до нашої ери як Візантій. Сюди в 330 році нашої ери була перенесена столиця Римської Імперії. Спочатку хотіли називати місто Новий Рим або Другий Рим, але назви не прижилися. Замість цього іменували Константинополь (місто Константина) і проіснувало це назва до 1930 року. Хоча в тринадцятому столітті араби називали його Істінполін (від якого пішла сучасна турецька назва "Істамбул" за однією з версій). Проте в 1930 році офіційно було прийнято рішення використовувати тільки турецька назва - İstanbul. Русифікований варіант - Стамбул.

Римська імперія. У 324 році місто почали активно розбудовувати і 11.05.330 імператор Костянтин Великий офіційно переносить сюди столицю Римської імперії.

Пам'ятка Стамбула часів Римської імперії:

 • Акведук Валента. Сьогодні - один із символів Стамбула.
 • Церква Святої Ірини - була побудована раніше, ніж Айа Сафія і була головним храмом до її появи. У 1453 році білого перероблена під мечеть.
 • Дівоча вежа, зведена ще при Костянтині.

Візантійська імперія. З 935 року - Константинополь - столиця Візантійської Імперії, яка проіснувала до 1453 року. Хоча насправді за часів її існування "візантійці" іменували себе "Рема", а держава «Римської (" Ромейской ") імперією» або «Романией». А на Русі "Візантію" називали «Грецьким царством», а Константинополь - Царгородом.

Пам'ятки Стамбула часів Візантії:

 • Собор Святої Софії (перероблений в мечеть);
 • Галатская вежа;
 • Цистерна базиліка (Еребатан);
 • Колони візантійського Акрополя (залишки на території палацу Топкапи);
 • Фортечні стіни Константинополя (реконструкція).
 • Церква Хору, де є збори візантійських фресок.

Собор Святої Софії.
Церква святої Ірини.

Цистерна базиліка (Еребатан).Вежа Галата.

Стамбул. Вежа Галата

Османська Імперія бере свій початок зі взяття Константинополя турками-османами в 1453 році. Раніше неприступне місто загарбники роблять своєю столицею. А в 1517 зі взяттям Єгипту Константинополь стає центром Ісламського світу або халіфату.

Прекрасним століттям Османської імперії вважається час правління султана Сулеймана Пишного (правління 1520-1566 рр.). Похований падишах в мечеті свого імені Сулеймание, поруч з коханою дружиною Хасекі Хюррем-султан (українка Роксолана, народилася в Рогатині). Що цікаво, титул "Хасекі" був придуманий спеціально для неї - Анастасії / Олександри, якої в художніх творах приписували прізвище "Лісовська".

Ще однією султаншею з України була Турхан-султан (народилася недалеко від Хотина) - дружина Ібрагіма I (батьки: Султан Ахмед I, який побудував Блакитну мечеть і Кесем-султан) і мати султана Мехмеда IV, валіде-султан (мати султана) і регент Османської імперії. Змістила на посаді валіде (а по слуху і вбила) Кесем-султан.

Пам'ятки Стамбула часів Османської імперії:

 • Палац Топкапи,
 • Блакитна мечеть;
 • Мечеть Сулейманіє;
 • Гранд-базар;
 • Фортеця Румеліхісар.

Фотографії Палацу Топкапи

Гарем в палаці Топкапи.
Палац Топкапи і примикає до нього Гарем. Вартість входу в палац - 40 лір. В гарем - 25 лір. Але набагато вигідніше відразу купити музейну карту Museum Pass Istambul - вона коштує 85 лір і туди входять: палац Топкапи, Гарем, Айа Софія, церква Ірини, археологічний музей, Музей історії та науки Ісламу, Хору музей, Галата музейний будинок, і ще кілька об'єктів . Діє карта 5 днів.

Блакитна мечеть.


Гранд-базар.

Мечеть Сулейманіє.
Також цікаві пам'ятки:

Вокзал Хайдарпаша;

 • Гранд-Базар в Стамбулі;
 • Палац Долмабахче;
 • Палац бейлербей;
 • Палац Йилдиз.

У Стамбулі обов'язково потрібно погуляти по набережних і поплавати на кораблі.


Дивіться відео про Стамбул для натхнення!

Доїхати до Стамбулу

Доїхати до Стамбула можна повітряним транспортом (два аеропорти Аттатюрк і Сабіха Гечкен - в допомогу), наземним (автобуси є з сусідніх Греції, Болгарії і навіть Одеси), а також водному (як по Туреччині, так і міжнародні рейси). Авіаквитки в Стамбул можна замовити на сайті.

Авіаквитки в Стамбул

Авіаквитки в Стамбул - ідеальний метод з тих, що можна вибрати.

Аеропорт Аттатюрк. Головний аеропорт Стамбула - Аттатюрк пропонує зручний спосіб доїхати в центр міста (візьмемо площу Султанахмет):

 1. сісти на метро М1А (прямо в завданні терміналу) і їхати до станції Zeytinburnu;
 2. пересісти на трамвай T1 на станції Zeytinburnu İstasyonu і їхати до зупинки Sultanahmet.

Поїздка на кожному з видів транспорту буде коштувати 5 турецьких лір. А всього - 10 лір. Подорож займе близько години.

Аеропорт Сабіха Гечкен. Доїхати в дрібніший аеропорт в Стамбулі Сабіха Гечкен більш проблематично. Вся поїздка займе близько 2-х годин. Або ж вам потрібно вибирати розвезення, яку пропонує готель. Але ми поговоримо про громадський транспорт. У вас є кілька варіантів.

Варіант №1:

 1. Сісти на паром Karaköy - Kadiköy. Ціна проїзду - 5 лір. В дорозі через протоку - 20 хвилин.
 2. Пересісти на автобус Е-10 або Е-11.

Варіант №2

 • Сісти на метро Marmaray на станції Sirkeci İstasyonu (окрема гілка під каналом, ціна квитка - 5 лір) і вийти на станції Ayrılık Çeşmesi
 • Пересісти на автобус Е-10 або Е-11. Зупинка знаходиться по іншу сторону від торгового центру (його потрібно обійти). Ціна квитка на автобус - близько 6 лір. Їхати більше години.

Ще варіант (без пробок) - після Marmaray або пересісти на метро М4 і їхати до зупинки:

 • Yakacık-Adnan Kahveci і сісти на автобус Е10, який доставить в аеропорт.
 • Pendik, пройти 6 хвилин до зупинки Kaynarca, сісти на автобус Е9 і через 26 хвилин бути в аеропорту.

Також не забувайте, що при вході в аеропорт доведеться вистояти чергу на металошукач.

Безпека в Стамбулі

З одного боку безпеку в Стамбулі на високому рівні. У кожному громадському місці стоять "рамки-металошукачі". Це відноситься як до транспорту (станцій метро, вокзалів, аеропортів), так і до пам'яток: вхід в Топкапи, Софію, музеї, мечеті.

З іншого боку, на відміну від решти Європи, в Туреччині велика ймовірність зустріти злодія або шахрая, тому потрібно бути більш уважним до своїх грошей і речей.

Їжа та шопінг в Стамбулі

Якщо ви в Стамбулі, то обов'язково спробуйте справжню Турецьку каву (по-турецьки або по-східному).

Стамбул. Кава по-турецьки

У стамбульських кафе і ресторанчиках варто спробувати дораду і морського окуня (seabass).


Також обов'язково спробуйте всілякі турецькі солодощі, де особливе місце займає рахат-лукум і пахлава.

А ось з шопінгом в Стамбулі все неперевершено. Як у величезному порту між Європою, Азією і в якійсь мірі Африкою - тут можна знайти буквально все що завгодно! До послуг відвідувачів і безкраї базари і величезні торгові центри! Обов'язково відвідайте Гранд базар.

Причому ви можете натраплять на різні дива для сучасного світу. Наприклад - тютюн на вагу.

У такі моменти ти розумієш, що дійсно в Азії і деякі речі тут не міняються століттями.

Корисно? Розкажи друзям, тому що їм також знадобиться!