
Подорож до Грузії
Грузія - країна життя! Такий туристичний слоган і така Грузія насправді. Маленька, з населенням всього 4 млн., вона вражає різноманітністю ландшафтів і багатством культури! А ще тут роблять, можливо, найкраще вино в світі! Але про все по порядку!
Відпочинок в Грузії
Відпочинок в Грузії може бути абсолютно на будь-який смак! Цікаві міста, святині, пляжі, трекінгові і альпіністіческіе маршрути, загадкові підземні міста, гірськолижні курорти, природа, вбиває наповал і приголомшлива кухня - все це чекає на кожного, хто потрапляє до Грузії.
Коли б ви не відправилися в Грузію - восени, влітку, на травневі свята або на Новий рік - Вам завжди будуть тут раді!
Пам'ятки Грузії
Давайте перерахуємо основні визначні пам'ятки Грузії (ТОП-10):
1. Тбілісі. Особливо цікаві: сірчані лазні, Метехський фортеця, Старий Тбілісі, сучасні будівлі, Самеба - кафедральний собор.

2. Мцхета цікава собором Светіцховелі (резиденція патріарха) і монастирем Джварі, який знаходитися на скелі і видно з будь-якої точки міста. Місцеві таксисти можуть доставити туди за 12-15 ларі в середньому. Воно того варте.

3. Гелати - монастир з унікальними фресками в 11 км. від Кутаїсі.
4. Батумі (курортне місто + ботанічний сад). Дістатися в Батумі. У Батумі є власний аеропорт, також з Кутаїсі та Тбілісі є автобуси. Квиток на поїзд Тбілісі - Батумі коштує 23 ларі.
5. Гергеті Самеба серед кавказьких гір з видом на Казбегі - варто побувати тим, хто ніколи не бачив великих гір. По дорозі з Степанцміду у Вас буде прекрасна можливість побачити гори Кавказ.

Якщо ваша мета - Гергеті Самеба в Степанцміде (Казбегі), то краще на цей випадок найняти машину. Це обійдеться досить дорого - 150 - 250 ларі - як сторгуетесь, зате ви зможете попросити водія зупинити біля фортеці Ананурі і на оглядовому майданчику, а також серед мальовничих видів Кавказьких гір! У Степанцміду можна доїхати на міжміському автобусі. Відправлення з автовокзалу "Окріба" (станція метро Дідубе). Пішки до церкви Гергеті Самеба можна дійти двома шляхами - короткому, але складного (тримайтеся лівої сторони) - ми сходили туди-назад за 2:30 години. І є довгий шлях, що правіше. Місцеві кажуть - займає 6 годин.
6. Сигнахі - місто кохання або місто з рожевими дахами з висоти дає можливість подивитися на Алазанську долину, де вирощують виноград для божественного грузинського вина.

Доїхати до міста з рожевими дахами або "Місто Любові" Сигнахі (район Кахеті), звідки відкривається вид на Алазанська долина, можна на автобусі за 5-6 ларі, з автовокзалу Самгорі (не з центрального - зверніть увагу).
7. Боржомі (місто-курорт). Дивитися там, крім парку, нема на що, але поїхати та спробувати легендарну воду на місці видобутку варто.
8. Печерні міста (Вардзия, Уплисцихе, Давид Гареджі).
9. Ушгулі з будинками-вежами. Саванскі вежі також є в місті Местія (гірськолижний курорт з локальним аеропортом).
10. Ананурі - фортеця біля Жінвальского Водосховища (по дорозі з Мцхета на Кавказ). Красива фортеця, відносно недалеко від Мцхета.

Також уваги заслуговує Імеретскій печерний комплекс зі слідами динозаврів і багато інші цікавинки в Грузії, які просто неможливо вмістити в такій невеликій ТОП-10 пам'яток!
Наприклад, унікальне селище-фортеця Шатілі, що складається з 60 веж. Проблема в його важкодоступності для мандрівників. Або фортеця Хертвісі, а також собор Алаверди. Тобто, перелік пам'яток Грузії можна продовжувати!
Міста Грузії
Основні міста Грузії, якими цікавляться в туристичних цілях, це:
- Тбілісі - столиця, найбільше місто. Є власний аеропорт і з України можна купити недорогі авіаквитки в Тбілісі, наприклад, на рейс Київ - Тбілісі або Одеса - Тбілісі.
- Мцхета - два храми, які заслуговують на увагу Светіцховелі в центрі і Джварі - на вершині гори;
- Батумі - місто-курорт + ботанічний сад;
- Боржомі - курорт однойменної мінеральної води. Є парк, а також вузькоколійка в Бакуріані;
- Сигнахи - місто кохання в Грузіі. Відмінний вид на Алазанську долину;
- Гори - фортеця і будинок-музей Сталіна, а також печерне місто Уплісцихе;
- Кутаїсі цікавий в першу чергу околицями: Гелати і Імеретскій печерний комплекс;
- Степансміда (Гергети Самеба і вид на Казбегі).
Курорти Грузії
Курорти Грузії можуть запропонувати як відпочинок на морі, так і в горах, причому мова йде не тільки про гірськолижні спуски. Ну і звичайно не варто забувати про курорт мінеральних вод Боржомі.
Відпочинок на морі
Батумі - столиця Аджарії може запропонувати відмінний відпочинок на морі. Весь пляж в Батумі безкоштовний і являє собою гальку. Пляжі довгі і не розділені по всьому периметру міста. Ліжаки і парасольки можна орендувати. Відпочивати можна вільно, не турбуючись, що хтось завадить. Саме людне місце - центральний пляж, але далі людей набагато менше. У Батумі легко доїхати на поїзді або автобусі з Тбілісі, але варто зауважити, що у міста є власний аеропорт.
Кобулеті знаходитися недалеко від Батумі. Вважається оздоровчим курортом.
Головний морський порт в Грузії - Поті.
Гірськолижна Грузія
Грузія гірськолижна є чотири основних курорту:
- Гудаурі - найбільший і відомий гірськолижний курорт. Інфраструктура задовольнить будь-які запити - є і готелі і ресторани, прокати обладнання, заправки, аптека і медичний пункт. Схеми трас можна подивитися тут: gudauri.ru/piste_map/ Гірськолижні траси представлені всіх рівнів складності. Доїхати можна на автобусах з Тбілісі або вибрати приватний, але дорожчий трансфер.
- Тетнулді (15 км від м Местія) - другий за величиною гірськолижний курорт Грузії. Три крісельних підйомника.
- Бакуріані - не тільки гірськолижний, але ще і гірський курорт поруч з оздоровчим Боржомі. Цікаввеньке навколо: Ботанічний сад і монастир Тімотесубані, озеро Табацкурі і вулкан Тавквечілі (на сході від озера). Важливо: на Ахалцихе маршруток немає, зате є в Тбілісі, Кутаїсі, Боржомі.
- Хацвалі (7 км від міста Местіа) - перебуває у Верхній Сванеті і є його центром. До речі, верхня станція канатки дає можливість зробити трекинговий похід в в Інгурську Сванетію, в Ушгулі, наприклад.
Дістатися до Местії можна декількома способами:
- авіаквиток Тбілісі - Местіа (в горде є свій маленький аеропорт);
- поїзд Тбілісі - Зугдіді + маршрутка до Местії;
- маршрутка Тбілісі - Местія (8 годин, 40-50 ларі)
- на таксі або орендованій машині.
З Кутаїсі можна дістатися на прямий маршрутці десь за 25 ларі.
У будь-якому з них можна провести відмінно кілька днів в катанні на лижах чи сноуборді.
Грузинська їжа
Грузинська їжа - це те, що змусить полюбити цю країну назавжди! Не секрет, що кухня - це гордість Грузії і багато гостей знову і знову сюди їдуть заради хінкалі або справжніх хачапурі. Для багатьох мандрівників кулінарні шедеври кожної країни часто важливіше архітектурних пам'яток, культурних досягнень і природних красот. Грузія, схожа до Італії, може похвалитися відмінною національною кухнею, яка заслуговує на окрему увагу!
Що потрібно обов'язково спробувати з Грузинської кухні (із зображенням страв):
- харчо - суп;
- сулугуні - національний сир;
- хліб шоті пури (в оригінальному рецепті не повинно бути нічого крім борошна води і солі, так що можна поставити ♣);

- хінкалі - щось середнє між пельменями та мантами. Крім просто варених хінкалі, можна попросити обсмажити їх на сковороді - дуже смачно. Істотна деталь в тому, що хінкалі не скрізь однаково хороші, так що для того, щоб насолодитися смаком, слід окремо вибрати ресторан або харчевню. Кращі хінкалі я пробувала в Мцхеті. Класичні з м'ясом, але є також з сиром, картоплею ♣ і грибами ♣.
- аджарський хачапурі з сиром, яйцем і маслом, але це не єдиний вид хачапурі, але один з найяскравіших і з вигляду і за смаком;
- аджапсандал ♣ - овочеве блюдо з баклажанами;

- чинахи - печеня з м'ясом, готуватися "в горщику";
- лобіо ♣ - блюдо з квасолі;
- лобіані ♣ - коржик з начинкою з червоної квасолі;

- пхали ♣ - шпинат і інша зелень з горіхами подається з мчади ♣ (коржі з кукурудзяного борошна);
- рулети з баклажанів ♣ з горіхами, часником і зеленню;
- мцваді - шашлик. Всупереч загальному переконанню грузини не люблять шашлики з бараніци, вважаючи їх м'ясо несмачним і віддають перевагу свинині і телятині.

- шілаплаві - плов
- мацоні - кисломолочний продукт з молока буйволиць
- хачапурі пеновані ♣ - хачапурі з листкового тіста без дріжджів з різноманітною начинкою;

- чурчхела ♣ - горіхи в затверділому соусі або як кажуть місцеві - "грузинський снікерс";
- тклапі ♣ - пастила або фруктові калачі
- кава по-турецьки ♣ (еспрессо тут не в пошані).

Грузинські страви для веганів (без м'ясних і молочних продуктів) позначені значком "♣". Для тих, хто вживає молоко і молочні продукти можна розширити раціон за рахунок всіляких хачапурі і хінкалі з сирами, в тому числі сулугуні. Варто спробувати мацоні, косички з сулугуні, айран та інше.
У будь-якому випадку, навіть якщо ви не їсте м'ясо і молочні продукти на ринках Грузії можна купити безліч сортів винограду, хурми, інжиру, ківі, гранатів, цитрусових та інших місцевих фруктів! Також тут дуже популярні волоські горіхи і ліщина. Якщо будете їхати на машині, дуже раджу спробувати варену кукурудзу, що продають на перевалі!
Голодним в Грузії точно не залишитеся!
Деталі про мандрівку в Грузію
Поїздка в Грузію здійсненна набагато простіше, ніж до Європи!
Як дістатися до Грузії
Доїхати до Грузії з України можна основними двома шляхами:
- На літаку: в один з чотирьох аеропортів. Як правило це Тбілісі для звичайних авіакомпаній і Кутаїсі для лоукост wizzair. Хоча на сьогоднішній момент прямого перельоту з Києва немає. Пошук авіаквитків потрібно здійснювати по всім авіакомпаніям. Також можна знайти прямі перельоти в Батумі. Авіаквитки в Грузію краще починати шукати з Батумі.
- На поромі: з Іллічівська до Поті. Це шлях довше і дорожче, зате вас чекає захоплююче морська подорож. Для різноманітності, так би мовити.
Є ще третій варіант: дістатися в Тбілісі на автобусі через Росію, але це найдовший шлях, до того ж з пересадками. Вартість проїзду на автобусі Київ-Москва - близько 500 грн, а з Москви в Тбілісі - від 1500 грн. Квитки на автобуси до Грузії шукайте на сайті.
Всередині Грузії найзручніший і дешевий транспорт - маршрутки, але для подорожі в загублені десь в горах пам'ятки часто краще найняти машину з водієм, хоча це дороге задоволення. Торгуйтеся, адже незважаючи на те, що Грузія - Європа, вона все-таки Азія.
Які документи потрібні для поїздки в Грузію
Документи для поїздки в Грузію - лише паспорт для поїздок за кордон. Візиабо навіть декларації з українців на кордоні навіть не вимагають. Посміхаються і радять відмінно відпочити!
Готелі Грузії
Готелі в Грузії в середньому дешевше, ніж в Європі і багато можна забронювати через міжнародні сайти. Але якщо ви плануєте максимально заощадити, розглядайте як варіанти розміщення - окремі кімнати в хостелах. Так є можливість жити окремо і зануритися в міжнародне середовище мандрівників з усього світу! Навіть якщо ви приїдете в Грузію без попередньої броні - без житла не залишитеся!
Коли їхати до Грузії
Якщо ви ще не вирішили, коли їхати в Грузію, і ви не збираєтеся кататися на гірських лижах чи сноуборді, тоді найкращий час для поїздки - це рання осінь. Тоді спадає спека, достигають фрукти один за іншим: виноград, інжир, ківі, мандарини і можна подивитися всі визначні пам'ятки в спокійній обстановці. Це, скажімо так, грузинська порада. Але сюди можна їхати в будь-який час року - Грузія зуміє Вас здивувати і порадувати!
Корисно? Розкажи друзям, тому що їм також знадобиться!